Upotreba pametnih satova u detekciji srčanih aritmija
Jedna od najznačajnijih zdravstvenih inovacija su pametni sati. Sposobnost pametnih satovima osim praćenja fizičke aktivnosti, praćenja pulsa i saturacije krvi kisikom je detekcija srčanih aritmija. Pametni satovi koriste senzore za praćenje srčanog ritma, obično putem tehnologije koja se naziva fotopletizmografija (PPG). Ova tehnologija koristi svjetlosne diode za osvjetljavanje kože i detekciju promjena u protoku krvi. Što omogućuje mjerenje pulsa.

Uz napredne algoritme, pametni satovi mogu analizirati podatke o pulsu i prepoznati nepravilnosti u srčanom ritmu. Na ovaj način mogu detektirati fibrilaciju atrija što je jedna od najčešćih srčanih aritmija. Osim detekcije samog pulsa, neki od pametnih satova mogu snimiti i jednokanalni EKG.
Ovakav EKG zapis snimljen u vrijeme tegoba bolesnika kao što je osjećaj ubrzanog srčanog rada može u mnogome pomoći liječniku u diskriminaciji između aritmije i ubrzanja normalnog srčanog rada.
Snimka aritmije EKGom pametnog sata
U dosadašnjoj praksi, pametni satovi su nam u brojnim slučajevima pomogli “uhvatiti” tj. snimiti aritmiju. Nakon čega je uslijedilo ciljano i efikasno liječenje.